تحقیق درمورد تعریف تاریخ

تحقیق درمورد تعریف تاریخ

دسته بندی:

قیمت: 5000 تومان

تعداد نمایش: 53 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۲ آذر ۱۳۹۶

به روز رسانی در: ۲ آذر ۱۳۹۶

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید

تحقیق درمورد تعریف تاریخ

تعریف
قسمتی از متن ورد …
تعریف
تعریف تاریخ

۱- معنای لغوی: مصدر باب تفعیل است. ثلاثی مجرد آن ارخ یا و رخ می باشد. در فارسی به معنای شناساندن و معین کردن وقت چیزی آمده است. معادل لاتین آن History می باشد.

۲- معنای اصطلاحی و دیدگاه های مختلف در مورد تاریخ:

الف- دیدگاه هرودوت پدر تاریخ: از نظر هرودوت تاریخ به معنای مطالعه یا بررسی روزگاران گذشته تعریف شده است.

ب- دیدگاه عام تاریخ: بر اساس این دیدگاه تاریخ عبارت است از نگارش احوال گذشته جهان و حتی پدیده هایی که انسان بر آن تاثیرگذار نیست(حوادث طبیعی). البته انسان در حواث دست دارد دارد مثل قطع درختان.

ج- معنای خاص تاریخ: تاریخ عبارت است از ثبت و ضبط حوادث مشهور روزگار پادشاهان و دولت ها.

د- دیدگاه ابن خلدون(مورخ و جامعه شناس بزرگ اسلامی و پدر نظریه عصبیت). که تاریخ را دانشی سرچشمه گرفته از حکمت و بیانگر سرگذشت ملت ها، سیرت پیامبران و سیاست پادشاهان می دانند.( العبر—› کتاب ابن خلدون، مقدمه کتاب مشهور است.

ه- تاریخ عبارت است از مجموعه ای از اطلاعات خام یا تحلیل شده که درباره گذشته انسان هاست و موضوعاتی چون انحطاط یا تکامل، شقاوت یا سعادت، شکست یا پیروزی علت ها را شامل می شود.(اطلاعات خام صرفا گزارش است.)

عصبیت معناهای مختلفی دارد. از دیدگاه ابن خلدون عصبیت به معنای داشتن روحیه سلحشوری، شجاعت، جوانمردی، غیرت و حمیت است.

بر اساس نظریه عصبیت ابن خلدون تمدن ها را به دو دسته تقسیم می کند:

۱-تمدن شهری

۲-تمدن عشیره ای

عامل ایجاد تمدن ها، داشتن عصبیت و عامل زوال تمدن ها را از بین رفتن عصبیت می داند. همیشه تمدن شهری (که رو به زوال است) توسط تمدن عشیره ای مورد هجوم و جایگزینی قرار می گیرد. با توجه به تعاریف فوق، نقش عناصر اساسی در شکل گیری تاریخ انسان، زمان و مکان می باشد.

انواع تاریخ:

۱-تاریخ نقلی ۲-تاریخ تحلیلی(علمی) ۳-تاریخ نقلی- تحلیلی

• تاریخ نقلی: فقط گزارش حوادث های گذشته است، بدون اینکه به تحلیل و علت یابی پدیده های تاریخ بپردازد. در اینجا تاریخ بدون حادثه گزارش می شود. تاریخ نقلی جزئی و نقلی است. مربوط به گذشته است که به درد حال و آینده نمی خورد. مصادیق تاریخ نقلی زندگینامه ها، سیره نویسی ها و فتح ها می باشد. از باب نمونه در جنگ احد وظیفه تاریخ نقلی گزارش وقوع زمان جنگ و پایان آن، تعداد س

« متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است »

تعریف
فروشگاه مرجع

تعداد صفحات: ۴۵

تعریف

پاسخ دهید